Obywatele na rzecz Demokracji

Demokracja - forma sprawowania władzy, w której źródło władzy stanowi wola większości obywateli

 c
Strona głównaO nasPublicystykaPoradnikDo pobraniaArchiwumWyszukiwarkaKontakt
 
Aktualności

Dobre przykłady – Koło Łowieckie „Orzeł”
Dodane: 05 Nov 2014; przez: TIDE

Bardzo ważne jest, byśmy pokazywali to, co w naszym otoczeniu jest dobre. Na naszej stronie rozpoczynamy więc cykl artykułów pn. „Dobre przykłady”, gdzie będziemy promować działania, organizacje, samorządy, grupy nieformalne, które naszym zdaniem, na takie miano w pełni zasługują. Zaczynamy od dobrego przykładu organizacji.

Koło Łowieckie „Orzeł” w Nowym Miasteczku jest bardzo dobrym przykładem organizacji, która funkcjonuje na zasadach stowarzyszenia, zrzeszając obecnie 45 członków i 8 stażystów.

W ramach działalności statutowej prowadzi wiele działań z zakresu gospodarki łowieckiej, współpracuje ze społecznością, głównie wiejską, w zakresie ochrony upraw rolnych przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę leśną a także intensywnie prowadzi działalność edukacyjną wśród przedszkolaków i młodzieży szkolnej, organizując konkursy, warsztaty oraz pogadanki.

Dzięki osobowości prawnej realizuje coraz więcej projektów, które pozwalają na pozyskanie środków na działalność. Najnowszy projekt zakłada m. in. organizację ogólnodostępnego miejsca, w miejscowości Małaszowice, gdyż tam udało się na ten cel pozyskać grunt. Wybudowane, wyłącznie przy udziale środków zewnętrznych, bez wkładu finansowego Koła miejsce, to sześć zadaszonych wiat leśnych ze stołami i ławami, na 10 osób każda, położonych na ogrodzonym placu z tablicami edukacyjnymi, parkingiem i miejscem na ognisko. Miejsce to zostało nazwane „Myśliwską Zagrodą”, jest dostępne dla ogółu społeczeństwa i przeznaczone jednocześnie do nauki i integracji w terenie. Z uwagi na położenie przy szlaku rowerowym, bez wątpienia podnosi także atrakcyjność turystyczną obszaru.

W „Myśliwskiej Zagrodzie” odbyły się także tegoroczne uroczystości hubertowskie w KŁ „Orzeł” które rozpoczęły się mszą polową, odprawioną przez kapelana łowieckiego, ks. Przemysława Kasprzaka, przy koncelebrze ks. Remigiusza Króla. We mszy, oprócz myśliwych, udział wzięli także Jacek Sauter, burmistrz Bytomia Odrzańskiego, Józef Giemza, Dyrektor Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Artur Tararuj, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Sól oraz sołtysi z terenu Gminy Bytom Odrzański oraz Nowe Miasteczko, a także szerokie grono okolicznych mieszkańców.

Po mszy głos zabrał prezes koła, Marcin Drogosz, który przywitał uczestników i poprosił kol. Danutę Wojtasik o przedstawienie informacji na temat projektu, który umożliwił zagospodarowanie leśnej polany wyłącznie przy udziale środków unijnych, bez wkładu finansowego koła. Następnie podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania ścieżki edukacyjnej z wiatami leśnymi. Myśliwi, którzy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z dziećmi otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Natomiast Danuta Wojtasik, która była pomysłodawcą, inicjatorem i koordynatorem projektu, otrzymała w podziękowaniu od kolegów myśliwych piękny serwis obiadowy z motywem łowieckim.

Podziękowania otrzymali także organizatorzy uroczystości: Robert Domański, Tomasz Suplicki, Stanisław Momot i Krzysztof Wojtasik.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wyrażając swój podziw dla przedsięwzięcia oraz działań myśliwych.

Jacek Sauter podziękował za utworzenie miejsca, które służyć będzie społeczności okolicznych miejscowości. Powiedział także myśliwym: - Wiem, że macie małą świetlicę, która sąsiaduje z prywatnym mieszkaniem, gdzie przeszkadzacie. Skoro tyle dobrego robicie, budujmy razem świetlicę w Małaszowicach. Gmina pomoże wybudować, a ja potrzebuję kogoś, kto będzie gospodarzyć powstałym budynkiem.

Część oficjalną uroczystości zakończyli sygnaliści, którzy w przedstawieniu pt. „Polowanie” pokazali zgromadzonym gościom, jak wygląda oprawa sygnałowa polowania. Podczas pokazu udekorowani medalami zostali także królowie polowania hubertowskiego. Królem polowania został Jakub Kokociński, wicekrólami: Tomaszem Suplickim i Eugeniuszem Stelmachem.

Uroczystości zakończono wspólnym poczęstunkiem z pieczonego dzika, bigosu myśliwskiego i myśliwskiej zupy gulaszowej w miłej, sympatycznej atmosferze.

Koło Łowieckie „Orzeł” jest więc jednym z dobrych przykładów organizacji społecznych, która oprócz tego, że prowadzi wiele działań na rzecz społeczeństwa, promuje tradycje, zwyczaje oraz korzystnie wpływa na wizerunek obszaru swojego funkcjonowania, podnosząc jednocześnie jego atrakcyjność. Ponadto jest dobrym przykładem na potwierdzenie faktu, że stowarzyszenia, zrzeszając ludzi, którzy czerpią przyjemność z tego, co robią, mogą dla społeczeństwa zrobić bardzo wiele.

Po więcej informacji na temat działalności, zapraszamy na profil KŁ "Orzeł" pod adresem https://www.facebook.com/klorzel

Content Management Powered by CuteNews
Administracja
Statystyka generowana przez Reggi-Stat - www.reggi.pl